Blog

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Jak často lze měnit lékaře? | Doktorka.cz

Lékař je absolvent magisterského studijního programu všeobecné lékařství na lékařské fakultě. V Česku jde o šestileté prezenční studium zakončené titulem „doktor medicíny“ (tj. forma udělovaná diplomem od roku 1998; ve zkratce MUDr., Medicinae universae doctor, což doslovně česky znamená doktor všeobecného lékařství).

K roku 2013 existovalo na území České republiky osm lékařských fakult poskytujících příslušné vzdělání. Na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové lze studovat magisterský program vojenské všeobecné lékařství, na němž se podílí také LF v Hradci Králové UK. Od roku 2010 je akreditován obor všeobecné lékařství na nově zřízené Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Zubní lékař je absolvent magisterského studijního programu zubní lékařství na lékařské fakultě. V Česku jde o pětileté prezenční studium zakončené titulem „doktor zubního lékařství“ (ve zkratce MDDr., Medicinae dentium doctor). K roku 2013 poskytovalo příslušné vzdělání pět lékařských fakult, z toho jedna v Praze a po jedné v Hradci KrálovéPlzniBrně a Olomouci. Na FVZ UO lze též studovat vojenské zubní lékařství.

Podle své odbornosti skládá odborné zkoušky – atestace.

Co nám rodiče dali do vínku aneb Na které dědičné choroby si dávat pozor?
Bc. Kateřina Hájková  Redakční článek  2.9.2020 
Lidé se často obávají nemocí nebo zdravotních stavů, které se vyskytují opakovaně v jejich rodině. Někdy je tento strach neopodstatněný, v některých případech však mohou mít jejich potíže skutečně dědičný podklad. Které a jak se jim vyhnout?

ruce_dlane_lidi_rodina
ruce_dlane_lidi_rodina
Nevyřčené obavy mohou působit tak velký stres a úzkost, že mohou v konečném důsledku dokonce natropit více škod než samotná dědičnost. Ačkoliv některé nemoci skutečně mohou kolovat v rodinách, jejich včasné odhalení může výrazně minimalizovat, a někdy i zcela eliminovat jejich budoucí dopady. Důležitým faktorem pro jejich rozvoj je také věk, v němž příbuzný chorobou trpěl: Platí, že čím mladší byl, tím vyšší pravděpodobností nemoci jste zatíženi. Která onemocnění patří mezi ta, na něž byste si měli dávat pozor?
Rakovina: Jen málo druhů představuje skutečné riziko pro příbuzné
Co se týče strachu, který u lidí způsobuje, umísťuje se rakovina na vrcholu seznamu nemocí, které můžete „zdědit“. Ve skutečnosti ale jen málo druhů tohoto zákeřného onemocnění představuje pro příbuzné skutečné riziko. Výjimkou je rakovina prsu a vaječníku, která bývá dědičná, pokud ještě před menopauzou zasáhla vaši maminku, sestru, tetu nebo babičku. V takovém případě se doporučuje zahájit pravidelný screening prsů mamografem a ultrazvukové vyšetření vaječníků ještě před 45. rokem vašeho věku.
Nejedná se jen o druhy rakoviny typické pro ženské pohlaví. Stejně tak můžete onemocnět dědičněrakovinou tlustého střeva či prostaty. Pokud si vyslechl tuto diagnózu váš bratr, tatínek nebo strýc dříve, než dosáhli 40 nebo 50 let, je dobré začít od 30 let docházet na pravidelné kontroly a vyvarovat se ve stravování a životním stylu prohřešků, o nichž je už nyní známo, že vznik rakoviny podporují, jako jsou karcinogeny v potravinách, nedostatek pohybu, chronický stres a mnoho dalších.
Čtěte také: Mladých lidí s rakovinou tlustého střeva přibývá
Choroby srdce a cév: Pravidelné kontroly u lékaře a správná životospráva pomohou
I když při vzniku cévní mozkové příhody a nemocí srdce hraje dědičnost určitou roli, k celkovému riziku přispívá i mnoho dalších faktorů, včetně nezdravého životního stylu – kouření, tučné a sladké stravy a nedostatku pohybu. Pokud máte dědičně zvýšený krevní tlak nebo hladinu cholesterolu (jedná se o onemocnění známé jako familiární hypercholesterolémie), měli byste kromě pravidelných kontrol u praktického lékaře obzvláště pečlivě dbát na dodržování stravovacích doporučení, pravidelný denní režim s dostatkem pohybové aktivity vytrvalostního charakteru a dostatkem spánku.
„Geneticky podmíněné změny obvykle vyžadují i farmakologickou podporu v podobě užívání medikamentů snižujících krevní tlak, hladinu krevních tuků nebo srážlivost krevních destiček. Mnoho lidí však efektivitu léků přeceňuje a mylně se domnívá, že jejich užívání je ochrání při polehávání u televize a pojídání bůčků a klobás,“ dodala profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Interní kliniky, geriatrie a praktického lékařství Fakultní nemocnice v Brně.
Řídnutí kostí: Dědičná zátěž, kterou lze snadno zjistit
Předčasný úbytek kostní hmoty také patří mezi onemocnění, která se předávají z generace na generaci. Vlivem ubývání estrogenu jím trpí především ženy po menopauze, nevyhýbá se ale ani mužům. Podstatným zjištěním, známým teprve v posledních desetiletích, je fakt, že zásobu kostní hmoty si každý z nás vytváří do 30. roku věku. „Čím nižší zásobu si vytvoříme, tím dříve se při věkem danému úbytku kostní hmoty dostanou naše kosti do stavu křehkosti, tedy osteoporózy,“ vysvětlila profesorka Matějovská Kubešová a pokračovala: „Přitom zásobu kostní hmoty si v dnešní době dostupné kvalitní stravy můžeme vytvořit zcela jednoduše, a to pravidelným zatěžováním kostí pohybem. Na druhé straně je pohyb právě to, co dospívajícím a mladým dospělým chybí v dnešní, počítačové době nejvíce.“
Po dosažení 40 let se můžete objednat na vyšetření hustoty kostí, pomocí kterého snadno zjistíte, jak na tom s úbytkem kostní hmoty jste.
Nemoci očí: Včasný záchyt je zásadní
Šedý zákal (katarakta), zelený zákal (glaukom) a onemocnění sítnice zvané makulární degenerace jsou jedněmi z nejčastějších důvodů ztráty zraku. Většinou se objevují u starších osob a včasné zachycení jejich případné dědičnosti může mít zásadní vliv na jejich následné dopady. Pokud se jedno z těchto onemocnění vyskytlo ve vaší rodině, navštivte očního lékaře a dohodněte se s ním na dalším postupu. Preventivním opatřením se mohou stát pravidelné kontroly v předem stanovených intervalech.
Artritida: Predispozici lez ovlivnit životním stylem
Artritida je bolestivé kloubní onemocnění, které má mnoho typů. Dna, revmatoidní artritida nebo ankylozující spondylitida mohou souviset s dědičnými predispozicemi. „Nositel této predispozice může ovlivnit svým životním stylem a zejména stravovacími návyky nástup dny, tedy onemocnění způsobeného vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Tato kyselina se v těle objevuje jako produkt odbourávání buněčných jader, tedy po konzumaci masa mladých zvířat, vnitřností, vývarů a dalších velmi koncentrovaných druhů stravy,“ vysvětlila profesorka Matějovská Kubešová.
Demence: Onemocnění, které se dědí vzácně
V jistých vzácných případech je riziko některých typů demence, jako je Alzheimerova choroba, částečně dědičné – respektive závisí na výskytu určitých genů a jejich mutací. Ve většině případů je ale výskyt tohoto degeneračního onemocnění mozku tzv. sporadický, a s dědičnost tedy nesouvisí. „Obecně lze říci, že v těch rodinách, kde se Alzheimerova demence objevuje v časném věku okolo 40–50 let, je podíl dědičnosti vyšší,“ upřesnila profesorka Matějovská Kubešová. Časná diagnostika a časné zavedení léčby dovedou průběh demence významně zpomalit.
Cévní potíže: Pravidelné kontroly jsou nutné
Pokud někdo z vaší rodiny v minulosti trpěl na komplikace zvýšené krevní srážlivosti, jako je hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie, nebo trpí například na křečové žíly, je důležité, abyste to prodiskutovali se svým lékařem a docházeli k němu na pravidelné kontroly. Cévní abnormality totiž mohou být dědičné, o čemž se lze přesvědčit poměrně jednoduchým krevním testem.
Profesorka Matějovská Kubešová ale uvedla, že i při prokázané dědičné poruše krevní srážlivosti lze vést normální život bez větších omezení, ale s dodržováním některých důležitých pravidel. „Jedno z nejdůležitějších pravidel je nedopustit dehydrataci – zahuštění organismu – zachováním pravidelného příjmu tekutin. Další pravidlem je předejít utlačení cévních stěn například nesprávným sezením s překříženýma nohama. Důležité je také podporovat krevní oběh pravidelným pohybem a procvičováním, zejména svalů dolních končetin při dlouhém sezení,“ vyjmenovala a dodala: „Kombinaci zahuštění organismu, ovlivnění krevního průtoku a zhmoždění cévní stěny označil již v 19. století Wirchow jako triádu podporující vznik žilní trombózy s nebezpečím plicní embolie.“
Cukrovka: Případným komplikacím se jde vyhnout
V riziku cukrovky hraje velkou roli životní styl. Určité procento ale zaujímá i dědičnost a cukrovku vám do vínku skutečně mohou dát příbuzní. Pokud měl někdo ve vaší rodině cukrovku, měli byste pamatovat na to, že čím dříve zavedete patřičné úpravy stravy, případně přijmete další léčebná opatření, tím více se můžete v budoucnu vyhnout případným komplikacím. Pokud váš blízký příbuzný trpěl cukrovkou 2. typu, může se to u vás projevit např. těhotenskou cukrovkou
Menstruační problémy: Řekněte svému gynekologovi, co víte
Ne všechny potíže spojené s menstruací se přenášejí z matky na dceru, ale tendence k jejímubolestivému průběhu, endometrióze nebo polycystickým vaječníkům může z hlediska dědičnosti existovat. Pokud víte, že vaše matka či babička takovými potížemi trpěla, zpravte o tom svého gynekologa.
Autoimunitní choroby: Vždy je dobré se poradit
Poslední velká skupina (autoimunitní nemoci) zahrnuje stavy, jako je lupénka, potíže se štítnou žlázou a celiakie. Právě tato onemocnění mají tendence k výskytu se v rodinných kruzích. Pokud se některé z nich u některého příbuzného objevilo, poraďte se o vhodném postupu se svým praktickým lékařem.
Panika není namístě
Zjistili jste po přečtení seznamu, že některé z onemocnění (nebo dokonce některá) se ve vaší rodině opravdu vyskytuje (nebo vyskytlo)? Nepropadejte panice a mějte na paměti, že rodinná historie je jen jedním dílkem skládačky. Důležité je pochopit své riziko a v případě potřeby omezit rizikové faktory, případně zavést patřičná preventivní opatření.
(kahá)
Mobilni aplikace

Užíváte léky na snížení cholesterolu? Tohle byste měli vědět!

Pevné a zdravé žíly MUDr. Hana Tichá  30.8.2020Léky na snížení cholesterolu v krvi ze skupiny statinů patří celosvětově k těm z nejvíce předepisovaných

Léky na snížení cholesterolu v krvi ze skupiny statinů patří celosvětově k těm z nejvíce předepisovaných. Jejich užívání totiž představuje nejúčinnější způsob snížení hladiny cholesterolu, a je tedy základním prvkem prevence srdečně-cévních onemocnění a jejich komplikací. Na druhou stranu ale může být léčba statiny provázena nepříjemnými nežádoucími účinky. Naštěstí existuje možnost, jak je omezit a léčbu statiny a s ní spojené přínosy pro zdraví srdce a cév zachovat.

Statiny užívají miliony lidí

Statiny patří u nás i po celém světě k jedněm z nejvíce předepisovaných léků. Dle dostupných studií činil například v USA koncem roku 2013 roční předpis statinů více než 200 milionů, což představovalo téměř 80% nárůst předpisu těchto léků oproti předchozím deseti letům. Bezpečnost léčby statiny je tak daná lety i vysokými počty pacientů, kteří je užívají. Statiny průkazně snižují riziko srdečně-cévních onemocnění, která v současné době v civilizovaných zemích představují nejčastější příčiny úmrtí. 

Nežádoucí účinky statinů – nejčastější důvod k přerušení léčby

Přes nesporné přínosy statinů na zdraví srdce a cév patří k jejich hlavním nevýhodám poměrně častý výskyt svalových nežádoucích účinků. Podle různých odborných studií a praktických zkušeností se svalové obtíže v určité formě vyskytnou až u 20 % pacientů užívajících statiny a jsou nejčastější příčinou jejich vysazení. 

Svalové obtíže spojené s užíváním statinů se projevují jako:

 • zvýšená citlivost svalů,
 • křeče,
 • ztuhlost,
 • svalová bolest,
 • slabost,
 • typické jsou symetrické bolesti stehen, hýždí, lýtek, zad,
 • obtíže nastupují obvykle 2–6 týdnů po zahájení léčby, případně navýšení dávky či přidání jiného léku, který může potenciálně zvýšit účinek statinů (např. některých antibiotik, antidepresiv, léků užívaných při srdečních arytmiích, warfarinu, ale také grapefruitové šťávy aj.).

Vysazení statinů = větší riziko pro srdce a cévy

Na druhou stranu vysazení léčby statiny nemusí být tím nejlepším řešením jejich nežádoucích účinků. Dle dostupných dat má během dvou let od prodělané srdečně-cévní příhody (např. infarktu srdce, mozkové mrtvice) negativní dopad až na tři čtvrtiny pacientů. Je prokázáno, že po prodělaném srdečním infarktu snižuje správně nastavená léčba statiny riziko dalšího infarktu o více než 80 % a riziko úmrtí o více než 50 %, proto je žádoucí využít všechny možnosti k překonání případných nežádoucích účinků statinů a k zachování léčby. 

Jak se vyhnout nežádoucím účinkům statinů?

Jak se tedy postupuje, pokud je třeba léčbu statiny zachovat a zároveň maximálně omezit její nežádoucí účinky?

 • Dávka léku by měla být v optimálním případě co nejmenší, ale efektivní – je proto třeba chodit na pravidelné lékařem stanovené laboratorní kontroly, kterými se podaří ji určit.
 • Podezření na nežádoucí účinky je nutné včas sdělit lékaři, ne všechny svalové bolesti jsou ale způsobeny užíváním statinů.
 • Je třeba si dávat pozor na jiné léky a látky, které mohou být v interakci se statinem, a mají tak potenciál rozvinout nežádoucí účinky. Proto je nutné všem lékařům vždy sdělit, jaké léky užíváte.
 • Omezte zvýšenou konzumaci grapefruitové šťávy a alkoholu.

Koenzym Q10 – zmírnění nežádoucích účinků statinů bez rizika

Koenzym Q10 je v těle se přirozeně vyskytující látka, která hraje významnou roli v energetickém metabolismu svalové buňky. Mnoho neurologických a svalových onemocnění je spojeno s nedostatkem koenzymu Q10.

Bylo prokázáno, že léčba statiny snižuje množství koenzymu Q10 v organismu. Vzhledem k tomuto zjištění bylo proto vědci navrženo užívání koenzymu Q10 v prevenci svalových nežádoucích účinků statinové léčby a existují důkazy, že užívání koenzymu Q10 ve formě doplňku stravy je může pozitivně ovlivnit. Jeho výhodou je fakt, že jeho užívání není spojeno s žádnými významnými nežádoucími účinky.

Užívání koenzymu Q10 bylo opakovaně prověřováno také na vrcholových sportovcích. Například ve skupině 25 vrcholových finských lyžařů vedlo užívání koenzymu Q10 ke statisticky významnému zlepšení fyzické výkonnosti, obdobné výsledky byly potvrzeny ve studii s basketbalovými hráči. Významné zlepšení míry únavy při užívání koenzymu Q10 bylo popsáno i ve skupině dobrovolníků při testování 30minutového cvičení na bicyklovém ergometru. 

Užívání koenzymu Q10 mohou vyzkoušet všichni

Koenzym Q10 je považován za zcela netoxický doplněk stravy, neboť se jedná o tělu přirozenou látku. Dle dostupných studií existuje předpoklad, že největší přínos z jeho užívání by měli mít starší pacienti, neboť s věkem hladina koenzymu Q10 v těle klesá. Též pro sportovně založené lidi má jeho užívání pozitivní přínos. Přestože koenzym Q10 zatím není oficiálně doporučenou standardní součástí léčby statiny, vzhledem k tomu, že jeho užití není spojeno s žádnou toxicitou či nežádoucími účinky, je vhodné jej v případě svalových bolestí spojených s užíváním statinů vyzkoušet jako jednu z možností jejich řešení. Jak totiž bylo popsáno výše – udržení léčby statiny je zcela zásadní pro prevenci srdečně-cévních onemocnění.

(tich)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3096178/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/expert-answers/coenzyme-q10/faq-20058176

https://www.sps.nhs.uk/articles/should-patients-on-statins-take-coenzyme-q10-supplementation-to-reduce-the-risk-of-statin-induced-myopathy/

https://www.tribune.cz/clanek/24712-lecba-statiny-v-ceske-republice

https://www.cardiovascularbusiness.com/topics/practice-management/aha-2016-statin-use-among-adults-increases-80-percent-2002-2013

https://www.kardio-cz.cz/data/clanek/699/dokumenty/22-intolerance-statinu.pdfAutor článku:MUDr. Hana Tichá

Najděte lékaře a objednejte se online

Vyhledat

 • Vyhledání lékaře ve Vámi preferované lokalitě
 • Výběr volného termínu a online objednávka
 • Návštěva lékaře
Doktor Online for Android - APK Download

Specializace

Kraj

Lékař 2.0. Jak technologie posouvají české zdravotnictví do onlinu

Hledám…

Pohotovost